Ivanečki vez i obveze u očuvanju

U Koncertnoj dvorani Vatroslava Lisinskog u Zagrebu u nedjelju 11.3. održat će se drugi izložbeno-prodajni, turističko-gospodarski i kulturološki projekt Kajkavci u Lisinskom, u kojem sudjeluju kajkavske županije: Koprivničko-križevačka, Krapinsko-zagorska, Međimurska, Varaždinska i Zagrebačka te Grad Zagreb. Između ostalog, naša Županija predstavit će zaštićena nematerijalna kulturna dobra: cimbule, bregovsku pitu, pogaču z oreji,  usmenu predaju o Picokima, tradicijsko oslikavanje pisanica i naravno – izvorni ivanečki vez.

Ovo je povod da se prisjetimo kako je primjerak ivanečkog veza, koji karakterizira svečanu žensku nošnju s područja Koprivničkog Ivanca, sa sobom ponijela Predsjednica RH Kolinda Grabar Kitarović kao uspomenu na boravak njenog ureda u Koprivničko-križevačkoj županiji. Tom prigodom održan je susret s nositeljima kulturnih nematerijalnih dobara s područja Županije, na kojem je Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec predstavljala predsjednica DIF-a Gordana Horvat.  Predsjednicu Grabar Kitarović  zanimalo je s kojim se problemima susreću nositelji nematerijalnih dobara i kako im pri tome pomažu državne službe.

Ovo je značajno pitanje jer je sve više ideja i zahtjeva za korištenje ivanečkog veza, najviše za tiskanje motiva veza na raznim upotrebnim predmetima, za izradu vezenih predmeta za privatne potrebe, ali i za izradu ivanečkih nošnji za folklorne ansamble.  U tome se ponekad ne mogu prihvatiti šire dizajnerske slobode ni želje društava u kojima o ne shvaćaju kompleksnost, vrijednost i status ovog veza. Temeljno pravilo kod izrade ivanečkog veza je da se ne koriste nacrti i sheme. Vezom se prikazuju motivi inspirirani okolnom prirodom, pri čemu je važan osobni pristup i maštovitost vezilje u zadanim okvirima.  Originalnost vezenog dijela nošnje postiže se drugačijim rasporedom određenih osnovnih ivanečkih motiva te dodatnim ukrasima, uz različito kombiniranje boja, poštujući pri tome pravila upotrebe motiva i boja. I najvještija vezilja treba puno vježbanja i mnogo sati izrade motiva do postizanja razine da može izvorno i kvalitetno našiti rukave i poculicu, što ne shvaćaju oni koji se javljaju sa zamolbama da ih se tome poduči u jednom popodnevu.

Temeljem rješenja Ministarstva kulture  o umijeću izrade ivanečkog veza sa statusom nematerijalnog dobra RH i prema Zakonu o zaštiti i očuvanju kulturnih dobara  Društvo izvornog folklora Koprivnički Ivanec dužno je  sprečavati svaku radnju koja bi izravno ili neizravno mogla promijeniti svojstva, oblik, izgled i značenje izvornog ivanečkog veza. Ako netko želi izraditi oponašanje ili repliku ovog našeg kulturnoga dobra, treba za to pismeno tražiti od Konzervatorskog odjela Ministarstva kulture u Bjelovaru odobrenje za izradu.  Odjel u suradnji s DIF-om razmatra predloženi projekt i uvjete pod kojim bi se oponašanje ili replika izrađivala pa ukoliko su zadovoljne okolnosti zaštite nematerijalnog dobra, tada rješenjem odobrava izradu i uvjete za korištenje replike i određuje naš nadzor. Ukoliko se bez odobrenja ili ne poštujući uvjete propisane odobrenjem Ministarstva izradi oponašanje i replika kulturnoga dobra ili je se stavi u promet, prekršaj se novčano kažnjava.

Do sada se na taj način ivanečki vez našao tiskan na penkalu, šalici, oznakama za knjige, na prospektima,  koricama rokovnika te magnetu i svijetom putuje na poštanskoj marki, no u Društvu izvornog folklora Koprivnički Ivanac potičemo da se ivanečki vez manje tiska, a više izrađuje ručno, kvalitetno i izvorno koncem na platnu i da dalje živi kroz ivanečke nošnje i izvorne suvenire, poput ovog darovanog Predsjednici RH.

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa *

Ova web-stranica koristi Akismet za zaštitu protiv spama. Saznajte kako se obrađuju podaci komentara.